پرسش و پاسخ به وضعیت درخواست ویزا و سفر در کرونا

امروزه با توجه به این که کلیه کشورهای دنیا با ویروس کرونا درگیر هستند و همه روزه خبرهای جدید در این رابطه از کشورهای مختلف به گوش می رسد و حتی چند کشور خبر از ساخت و آزمایش واکسن ویروس کرونا را مطرح کرده اند،اما سوالات و ابهامات زیادی در رابطه با وضعیت درخواست اخذ ویزا و سفر به کشورها در این دوران برای مسافران وجود دارد که دراین بخش به برخی از این سوالات پاسخ داده می شود.

1.آیا سفارت تعطیل است؟آیا امکان درخواست ویزا در دوران کرونا برای ایرانی ها وجود دارد؟

-در راستای اقدام پیشگیرانه در شیوع ویروس covid19 یا همان کرونا، بسیاری از کشورها در اعلامیه ها و حتی در توییت های مختلف به صورت رسمی موضع خود را در این رابطه مشخص کرده‌اند. در واقع در دوران کرونا هیچ سفارتی کاملا تعطیل نبوده و تنها این سفارت ها از ارائه خدمات به متقاضیانی که در خواست ویزای توریستی را دارند خودداری می نمایند.حتی در بعضی از سفارت ها درخواست های ویزای تحصیلی و کاری پیگیری شده و مراحل آن در حال انجام می باشد تا به محض باز شدن مرزها متقاضی بتواند سفر خود را انجام دهد.

2.آیا امکان سفر به کشوری را که قبلا ویزای آن را دریافت کردیم را در شرایط کرونا داریم؟

-پاسخ به این سوال بدین صورت است که باید بگوییم با توجه به بسته بودن مرزها در بسیاری از کشورها برای انجام سفرهای توریستی  و در واقع غیر ضروری در دوران کرونا،هم اکنون امکان انجام سفر حتی با داشتن ویزای معتبر کشور مقصد وجود ندارد.البته برخی از کشورها شرایطی را برای شهروندانی که پاسپورت و یا اقامت دایم و حتی موقت آن کشور را دارند در نظر گرفته و به آن ها با توجه به قوانین ابلاغی و  شرایط خاص اجازه ورود می دهد.

پس با توجه به این نکات از شما مسافران عزیز تقاضا دارم قبل از تهیه بلیط پرواز و هتل از طریق مراجع معتبری همچون مجموعه هومهر تراول از شرایط پذیرش و محدودیت‌های مسافرتی کشور مقصد اطلاع حاصل فرمایید.

3.زمان بازگشایی دفاتر vfs در تهران چه تاریخی می باشد؟

-به علت نامشخص بودن وضعیت گسترش ویروس کرونا و همچنین شروع موج دوم این ویروس ، هنوز هیچ تاریخ قطعی جهت بازگشایی مجدد سفارت‌ها یا دفاتر ارائه دهنده خدمات ویزا (vfs)مشخص نشده است. اما شما می‌توانید با بررسی سایت سفارت یا صفحه مربوط به ویزای آن کشور در سایت هومهر تراول ، از جدیدترین خبرهای مربوط به ویزای کشور مقصد خود در شرایط کرونا و پسا کرونا مطلع شوید.البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که کشورهای محدودی دفاتر خود را به صورت محدود برای انجام خدمات ویزا برای متقاضیان واجد شرایط بازگشایی کرده اند.

4.آیا امکان استرداد وجه دریافتی توسط سفارت یا دفاتر vfs جهت صدور ویزا با توجه به شرایط کنونی(covid19) وجود دارد؟

قوانین برای استرداد وجه در سفارتخانه‌های مختلف متفاوت است. قوانین بدین شکل است که وقتی ویزای شما صادر شده باشد دیگر وجهی به شما استرداد نمی شود. اما با توجه شیوع ویروس کرونا(covid19) شرایطی بوجود آمده است که در برخی سفارتخانه‌ها این امکان وجود دارد که اگر درخواست ویزای شما هنوز تایید نشده و همچنان در حال بررسی باشد، بتوانید درخواست خود را کنسل و وجه پرداختی را پس بگیرید. اما درنظر داشته باشید که قوانین استرداد وجه در سفارت‌های مختلف متفاوت بوده و دفاتر مثل VFS Global یا ویزامتریک، هزینه سرویس خود را مسترد نمی‌نمایند.

5.آیا محدودیت سفر و پاسخ ندادن سفارت ها به درخواست ویزاها در شرایط کرونا (covid19)به معنی ریجکت شدن است؟

خیر، شیوع ویروس کرونا و اجرای قوانین جدید و موقت مسافرتی در بسیاری از کشورها، به هیچ عنوان به معنی ریجکت ویزا و یا ریفیوز شدن درخواست‌های شما مسافران عزیز نیست و تنها بررسی پرونده‌های جدید برای مدتی نامشخص به تعویق  افتاده است. پس اگر پرونده درخواست ویزای شما  بطول کشیده است نگران ریجکتی یا ریفیوز شدن ویزای خود نباشید.

6.آیا در شرایط کرونا(covid19) امکان کنسل کردن ویزا و دریافت پاسپورت از سفارت ها می باشد؟

بعضی از دفاتر شرکتVFS Global برای برگرداندن پاسپورت متقاضیان ویزا، همچنان باز هستند. البته این به معنی امکان کنسل کردن درخواست ویزا نیست. قوانین کشورها با هم متفاوت بوده و شما می توانید درخواست تحویل پاسپورت خود را در دفاتر vfs در قبال دریافت رسید انگشت نگاری انجام دهید.برخی سفارت‌ها امکان کنسل کردن درخواست‌ ویزا که بعد از شیوع ویروس کرونا ارسال شده را فراهم کرده‌اند و برخی دیگر درخواست ابطال پرونده را نمی دهند و تنها پاسپورت شما را به درخواست خودتان تا پایان شرایط قرنطینه و بازشدن مجدد مرزها به متقاضی باز می‌گردانند.همچنین بعصی از سفارت‌ها برای اینکه مردم را تشویق  به ماندن در خانه کنند،امکان ارسال پستی پاسپورت به آدرس متقاضی را فراهم کرده‌اند.

 

پربازدیدترین مطالب

ارتباط